Denník SME spúšťa Sľuby.sme.sk. Budeme kontrolovať (ne)splnené sľuby politikov

Autor: Čo je nové na sme.sk | 27.4.2017 o 15:01 | Karma článku: 9,17 | Prečítané:  3453x

Novinka Sľuby.sme.sk sleduje okrem sľubov politikov aj politické strany a napĺňanie vládneho programu.

Denník SME spúšťa novú službu Sľuby.sme.sk. Bude odhaľovať (ne)splnené sľuby politikov a verejne činných osôb a ukazovať, ako dlho už na ich splnenie čakáme.

Projekt vznikol vďaka grantu spoločnosti Google. Vydavateľstvo Petit Press ho získalo na jeseň minulého roka. 

Funkcie portálu

Portál Sľuby.sme.sk zbiera verejne vyslovené sľuby verejne činných osôb a organizácií. Každý sľub dostane časovač, ktorý sleduje, ako dávno niekto sľub vyslovil. Napríklad na vyšetrenie kauzy Gorily, ktoré malo prebehnúť rýchlo a efektívne, čakáme už skoro 5 rokov.

V prípade, že autor sľubu vyslovil aj predpokladaný dátum naplnenia, časovač ukáže, koľko času zostáva do naplnenia sľubu. Ako napríklad v prípade sľubu Andreja Danka.

Administrátori portálu dohliadajú, či je sľub stále aktívny, či ho osoba alebo organizácia splnili, čiastočne splnili alebo nesplnili. Každý sľub obsahuje aj informáciu, na základe akých faktov a kritérií administrátori vyhodnotili daný sľub.

Sľuby.sme.sk nekontrolujú iba politikov a politické strany. Na stránku budeme umiestňovať aj sľuby ďalších verejných osôb: prokurátorov, vyšetrovateľov či osôb z tretieho sektora.

Rovnako budeme sledovať aj vyjadrenia organizácií, ktoré sú aktívne vo verejnom priestore a nie sú to politické strany - ako sú neziskové a mimovládne organizácie či súdy. Tak je to aj v prípade okresného súdu v Bratislave a prípadu zavlečenia Michala Kováča mladšieho.

Aj vy môžete pridať sľub a nahlásiť jeho (ne)splnenie

Cieľom portálu Sľuby.SME.sk je vytvoriť online pamäť pre verejnosť. Môže tak efektívne kontrolovať činnosť politikov a vyhodnocovať ich dôveryhodnosť.

Rovnako slúži aj novinárom, ktorí sa pri svojej práci najčastejšie stretávajú s podobnými sľubmi. Projekt by mal byť užitočný ako spoľahlivý zdroj historických údajov a nástroj na konfrontáciu verejných činiteľov s ich verejnými prísľubmi. 

Portál umožňuje každému návštevníkovi upozorniť administrátorov na nový sľub. Na stránke vyplní používateľ/ka všetky požadované údaje a ak administrátori vyhodnotia, že ide o skutočný sľub, ktorý na stránke ešte nie je, pridajú ho.

Ak návštevník stránky zistí, že niektorý sľub bol už splnený, nesplnený alebo pribudli závažné novinky, môže administrátorov upozorniť poznámkou v boxe, ktorý sa nachádza pri každom sľube.

Administrátori portálu a kontakt

Administrátormi Sľuby.sme.sk sú autori stránky Demagog SK.

Demagog SK je študentský projekt zameraný na overovanie pravdivosti vyhlásení politikov a upozorňovanie na manipulatívne narábanie s faktami. Združenie má dobrovoľnícky a neziskový charakter.

Všetky pripomienky, bugy, sťažnosti a nápady na zlepšenie môžete poslať na e-mailovú adresu projektového manažéra Sľuby.sme.sk Petra Nagya: peter.nagy@petitpress.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.


Už ste čítali?