Prečo sme nakoniec odmietli diskusiu s účasťou Rostasa?

Autor: Čo je nové na sme.sk | 21.4.2017 o 20:29 | (upravené 21.4.2017 o 20:34) Karma článku: 11,01 | Prečítané:  7464x

Účasť Tibora Eliota Rostasa v diskusii o budúcnosti médií, ktorú v rámci tradičnej mediálnej odbornej konferencie Megatrendy a média zorganizovala Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave, je situácia na hrane. 

Aj preto sme zvažovali či sa na takej diskusii vôbec zúčastníme.

Prevládol však argument, že v akademickom prostredí je potrebné konfrontovať predstaviteľa najznámejšieho konšpiračného a alternatívneho média na Slovensku so skutočnosťou, že nespĺňa mediálnou teóriou jasne stanovené a praxou overené postupy – overovanie faktov, snahu o objektivitu zdrojov alebo nezávislosť.

Bolo možné hovoriť o najdôležitejších témach vychádzajúcich z mediálnej teórie – nastoľovaní agendy, ovplyvňovaní verejnej mienky, selektívnom vnímaní faktov na strane publika alebo spôsoboch, ako sa s týmito problémami vyrovnáva žurnalistická etika.

Videli sme priestor na to, aby sa v kritickej diskusii ukázalo, prečo alternatívne a konšpiračné médiá deformujú žurnalistiku a tým aj celú spoločnosť.

Problém však nastáva v momente, keď sa Rostas okrem diskutujúceho stal prednášajúcim.

Akademická obec tým legitimizovala človeka, ktorý neuznáva základné vedecké metódy, etické postupy a overovanie faktov ako odborníka, ktorý môže prispieť k diškurzu v mediálnej oblasti.

Je to podobné, ako keby sme na lekársku vedeckú konferenciu pozvali s odbornou prednáškou zástancov liečby Savom, alebo považovali za odborníkov na holokaust neonacistov.

Rostas síce na mediálnu odbornú konferenciu patrí, no nie ako prednášajúci, ale skôr ako objekt mediálneho skúmania.

Z tohto dôvodu sa predstaviteľ SME na tejto akcii nezúčastní.

Jakub Filo
zástupca šéfredaktorky SME

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovič spustil nákupom Sputnika V krízu koalície

Za ľudí aj SaS sa večer budú rozprávať o tom, či zotrvajú vo vláde.


Už ste čítali?