DataHack uľahčil kontrolu štátu a verejných dát

Autor: Čo je nové na sme.sk | 28.4.2016 o 22:18 | (upravené 29.4.2016 o 12:53) Karma článku: 4,28 | Prečítané:  1574x

Na prvom slovenskom DataHacku, hackathone zameranom na využitie otvorených dát pre zlepšenie verejnej kontroly, sa zúčastnilo osem tímov. Porote predstavili svoje projekty, z ktorých ocenila štyri.

Čo je to hackathon?

Hackathon je akcia, pri ktorej profesionáli najmä z oblasti informačných technológií (programátori, grafici, dizajnéri) intenzívne pracujú na spoločnom projekte.

Väčšinou sa dopredu zadá téma hackathonu, ktorej sa potom projekty týkajú. Slovo hackaton vzniklo spojením slov hack a maraton. Akcia totiž trvá aj niekoľko dní bez prerušenia.

Niektoré spoločnosti organizujú aj vnútrofiremné hackathony. Ich výsledkom sú nové produkty, ktoré by inak možno nevznikli.

Cieľom DataHacku bolo vytvoriť nástroje pre ľudí, ktoré pomôžu jednoduchšie kontrolovať verejné prostriedky, alebo iné aplikácie, prípadne dátové vizualizácie spoločenských trendov.

Zoznam projektov DataHacku:

  • Analýza dostupných katastrálnych údajov
  • Zoskupovanie údajov o firmách podľa identít
  • Mobilná aplikácia – notifikácie na zverejnenie zmlúv na Centrálnom registri zmlúv
  • Sledovanie dotácií vysokých škôl a ich návratnosť z pohľadu absolventov na trhu práce + vizualizácia údajov o rýchlosti udeľovania profesorských a docentských titulov
  • Vytiahnutie dát z Registra konečných užívateľov dát a ich skombinovanie s inými dostupnými dátami
  • Majetkové priznania verejných funkcionárov v štruktúrovanej podobe
  • Komunitný web na spôsob Facebooku
  • Mapa verejných obstarávaní

Porotu tvorili profesorka Mária Bieliková, dekanka FIIT STU; Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME; Pavel Sibyla, riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu; Ján Orlovský, výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti; Ján Suchal, programátor a iniciátor výzvy Slovensko.Digital.

Do DataHacku sa okrem profesionálov zapojili aj univerzitní študenti. Porota nevyhlásila 1., 2. a 3. miesto, ale rozdelila štyrom tímom ceny v hodnote 2000 eur, vrtátene mimoriadnej ceny Nadácie Petit Academy.

Zvíťazili tímy, ktoré analyzovali dostupné katastrálne údaje, zoskupovanie údajov o firmách, sledovanie dotácií vysokým školám a mapu verejných obstarávaní.

DataHack podporili spoločnosti Telekom, Orange a Martinus.sk. Hlavným organizátorom bola Nadácia Petit Academy. DataHack organizovali denník SME spolu Nadáciou otvorenej spoločnosti a Frontline clubom, Nadáciou Zastavme korupciu, iniciatívou Slovensko.Digital a Fakultou informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?