Titulka SME.sk mení podobu

Autor: Čo je nové na sme.sk | 22.2.2016 o 12:48 | (upravené 22.2.2016 o 15:27) Karma článku: 10,08 | Prečítané:  5609x

Na titulke SME.sk sme zmenili písmo, pridali sme font Greta, ktorý používame aj v tlačenom vydaní novín. Upravili sme aj navigačnú lištu a niektoré vizuálne prvky.

Aj tento rok bude SME.sk naďalej vylepšovať svoj vzhľad. Chceme, aby tlačené aj virtuálne vydanie denníka spájala rovnaká vizuálna identita i podobné prvky. Preto SME.sk na svojej hlavnej stránke mení písmo a zjednoduší navigáciu.

Zmena písma

Nové písmo je asi najväčšou zmenou, ktorú uvidíte hneď na prvý pohľad. Font Greta, ktorý používa aj tlačené vydanie SME, sme pre potreby webu upravili a dostal tak podoby, ktoré môže používať tlačené aj digitálne vydanie.

Fonty v novej úprave SME.sk vytvoril slovenský typograf a špička vo svojom odbore Peter Biľak. Aj takýmto spôsobom chceme podporovať slovenských tvorcov. 

Zmenou fontu za taký, aký je v printe (samozrejme, optimalizovaný pre web) posilňujeme vizuálnu identitu denníka SME. Ide o štandard aj vo svete, New York TimesGuardianWashington PostWall Street Journal, magazín Monocle alebo New Yorker a mnohé iné médiá idú tiež touto cestou.

Bezpätkové písmo, ktoré SME.sk používalo v minulosti sa totiž používalo v časoch, keď displeje digitálnych zariadení mávali malé rozlíšenie a pätkové písmo by sa zle čítalo.

Vďaka technologickému pokroku však dokážeme pätkové písmo zobrazovať zreteľne a výsledok je vizuálne aj pocitovo príjemnejší. Čitateľom sa, navyše, takéto texty lepšie a ľahšie čítajú.

Upravené menu aj navigácia

Našim čitateľom chceme zjednodušiť aj navigáciu na hlavnej stránke SME.sk. Preto k hlavnému obsahovému menu pridávame druhé. Takéto menu ste už mohli vidieť na redizajnovaných sekciách ako EkonomikaDomovTech alebo Kultúra.

Do navigácie na hlavnej stránke SME.sk tak pribudnú aktuálne témy, ako napríklad Voľby 2016Štrajk učiteľovZdravotné sestry a výpovedeUtečenecká kríza alebo Prezidentské voľby v USA. Tieto témy budeme pridávať a meniť podľa aktuálneho spoločenského diania.

Aby bola navigácia ešte jednoduchšia, zjednocujeme aj používanie rôznych symbolov a ikoniek. Obrazové ikony sme nahradili jednoduchšou verziou, ktorá v červenom rámčeku zobrazuje, aký obsah navyše - audio, video alebo fotogaléria - môžete očakávať.

Prémiový obsah budeme značiť ikonou s pluskom. Prémiový obsah denníka združuje nová sekcia SME+, ktorú nájdete na adrese plus.sme.sk.

Najčítanejšie aj zo Slovak Spectator

Zmenou prešiel aj obľúbený box najčítanejších textov, ktorý nájdete v pravej hornej časti SME.sk.

K záložkám najčítanejších textov za 4 hodiny, 24 hodín, 7 dní a SME+ pribudol zoznam populárnych anglických článkov “EN”.

Posledná záložka s najčítanejšími anglickými textami zobrazuje texty zo Slovak Spectator za 24 hodín.

The Slovak Spectator sú jediné anglické noviny, ktoré na Slovensku vychádzajú a zároveň najväčší portál, ktorý prináša denné spravodajstvo v anglickom jazyku.

 

--

Otázky a odpovede

Prečo sme zmenili písmo?

Chceme, aby SME malo jasnú a rovnakú identitu: v tlačenej i virtuálnej podobe. Písmo sme na webe upravili tak, aby SME.sk využívalo font Greta - rovnaké písmo, ale prispôsobené pre web - ako papierové noviny. Riadkovanie aj odstupy na webe sme však navrhli a upravili tak, aby sa dobre čítali na veľkých i  malých obrazovkách.

Menia sa aj články?

Články zostávajú v dizajne, ktorý dostali koncom októbra. Viac o tom si môžete prečítať v samostatnom blogu.

Prečítajte si tiež:

Je titulka responzívna (prispôsobí sa mobilnému zariadeniu)?

Nie, titulka SME.sk zatiaľ nie je responzívna, no čoskoro bude. Na mobily prispôsobenú verziu nájdete na m.sme.sk, ale odporúčame si stiahnuť naši aplikáciu dostupnú pre smartfóny aj tablety, prípadne verziu pre Kindle.

Prečo máte na webe pätkové písmo?

Spomínaný font Greta používame v tlačenom vydaní denníka SME, na webe ho používame vo verzii upravenej pre online potreby. Pätkové písmo používajú bežne aj iné veľké médiá (New York Times, Guardian, Washington Post a mnohé iné).

Dôvodom je technologický pokrok. Bezpätkové písmo sa používalo v časoch, keď obrazovky digitálnych zariadení mávali malé rozlíšenia a pätkové písmo by sa zle čítalo.

Pokrok priniesol kvalitnejšie displeje s veľkými rozlíšeniami, ktoré dokážu pätkové písmo zreteľne zobraziť a výsledok býva vizuálne aj pocitovo príjemnejší. Aj čitateľom sa takéto texty lepšie čítajú.

 

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, pokojne ich píšte do diskusie, budeme na ne odpovedať. Ak ste našli chybu, napíšte na david.tvrdon@smeonline.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?