Najčastejšie otázky a odpovede k redizajnu SME.sk

Autor: Čo je nové na sme.sk | 23.10.2015 o 15:37 | (upravené 24.10.2015 o 16:16) Karma článku: 9,80 | Prečítané:  4213x

Dostali sme od vás veľa otázok ohľadom redizajnu SME.sk, a keďže sa mnohé opakovali, spísali sme na ne odpovede, aby ste ich našli na jednom mieste.

Prečítajte si tiež:

1. Prečo dávame rovnaký font na web aj do printu?

Fonty v novom redizajne SME pochádzajú z rovnakej rodiny písiem, ako máme v tlačenom denníku. Vytvoril ich slovenský typograf a špička vo svojom odbore - Peter Biľak. Aj týmto chceme podporovať najskôr slovenských tvorcov, a až potom pozerať po zahraničných odborníkoch.

Zmenou fontu za taký, aký je v printe (samozrejme, optimalizovaný pre web) chceme posilniť vizuálnu identitu denníka SME. Rovnaký prístup volia aj svetové médiá. New York Times tiež používa rovnaké písmo na webe aj v novinách.

Rovnaké fonty v printe aj na webe používajú tiež Guardian, Washington Post, Wall Street Journal, magazín Monocle alebo New Yorker a iné.

2. Prečo máte na webe pätkové písmo? Nepatrí tam

Všetky z vyššie spomínaných svetových a etablovaných periodík používajú pätkové písmo na webe ako aj v printe.

Vychádza to z technologického pokroku. Bezpätkové písmo (také, aké stále nájdete v sekcii domáceho alebo zahraničného spravodajstva aj na SME.sk) sa používalo zo začiatku, keď obrazovky digitálnych zariadení mali malé rozlíšenia a pätkové písmo by sa zle čítalo.

Pokrok priniesol kvalitné displeje s veľkými rozlíšeniami, ktoré dokážu pätkové písmo zreteľne zobraziť a výsledok je vizuálne aj pocitovo príjemnejší. Aj čitateľom sa takéto texty lepšie čítajú.

3. Prečo je toľko veľa bieleho miesta?

Vzdušnejší web neznamená, že do bielych miest vložíme čo najviac inzercie. Vychádzame v ústrety čitateľom, väčšie rozostupy medzi riadkami aj odsekmi uľahčujú čítanie. Text nie je natlačený na sebe.

4. Kam zmizli diskusie?

Nezmizli, ani sme ich nezrušili. Pribudli ako ikona do zdieľacej lišty.

5. Prečo ste išli do reponzívnej verzie? Mal som rád plnú verziu aj priprezeraní na mobile

Prechod na responzívnu verziu webu je štandardným krokom, ktorým sa vydali takmer všetky moderné weby. Okrem toho, reponzivita spôsobuje menej prenesených dát pre užívateľov, ktorí používajú mobilné zariadenia.

Pracujeme ale na tom, aby sa dala plná verzia webu spustiť aj na mobilných zariadeniach a táto možnosť tam pribudne.

Výsledkom redizajnu SME.sk je tak aj optimalizácia dát, ktoré sa prenesú. Dokázali sme ich objem zmenšiť a zrýchliť tak načítavanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?