3 dôvody, prečo je stránka tender.sme.sk dôležitá

Autor: Čo je nové na sme.sk | 5.12.2011 o 14:49 | Karma článku: 9,27 | Prečítané:  3207x

Transparency International Slovensko minulý týždeň spustila novú webovú stránku Otvorené verejné obstarávanie. Sme radi, že je dostupná práve u nás – na stránke tender.sme.sk.

Nájdete na nej profily inštitúcií, ktoré zadávali zákazky od roku 2005 v hodnote nad 60-tisíc eur a od apríla 2011 aj všetky zákazky nad 10-tisíc eur. Sú tu aj profily všetkých firiem, ktoré tieto tendre vyhrali.

Prečo si myslíme, že je takáto stránka dôležitá?

  1. Štvrtina výdavkov verejných inštitúcií ide na tendre
    Ich transparentnosť je preto veľmi dôležitá a web tender.sme.sk umožňuje aj bežným ľuďom kontrolu štátnych zákaziek. Portál má ambíciu zvýšiť kvalitu verejných obstarávaní, ktoré často zasahuje korupcia a nehospodárnosť.
  2. Odpovede, ktoré inde nenájdete
    Z oficiálnych dát Vestníka verejného obstarávania je takmer nemožné povedať, kto vyhrával najviac kontraktov alebo ktorá inštitúcia nakupovala najviac kancelárskych potrieb a počítačov. Projekt Otvorené verejné obstarávanie to umožňuje.
  3. Zbraň do rúk blogerom a občianskym žurnalistom
    Ak ste ešte pred týždňom chceli vidieť, ako niektorá firma obchodovala so štátom za posledných 10 rokov, museli ste použiť sedem rôznych vyhľadávačov, a pre rok 2001 si otvoriť 53 zazipovaných vydaní Vestníka verejného obstarávania. Tender.sme.sk umožňuje ľahšiu orientáciu aspoň v zákazkách, ktoré boli uzavreté po roku 2005, a tak môže veľmi dobre poslúžiť blogerom či občianskym žurnalistom.

Tender.sme.sk je aktualizovaný každý pracovný deň z dát vestníka. Spracované údaje sú každému voľne prístupné na stiahnutie v tabuľkovom formáte, aby ich mohol ďalej analyzovať či prepojiť na iné databázy. Portál je navyše prístupný v slovenskom aj anglickom jazyku.

Portál Otvorené verejné obstarávanie je podľa Transparency International príkladom, ako by mali svoje údaje sprístupňovať samotné verejné inštitúcie. My s tým súhlasíme, a preto sme radi, že tento web nájdete práve pod hlavičkou SME.sk.

Vyskúšajte to aj vy a pozrite sa, čo nakupuje váš starosta či primátor, venujte pozornosť obchodom, ktoré uzavrela vaša škola, posvieťte si na to, čo nakúpilo divadlo vo vašom meste, alebo si porovnajte, ktoré ministerstvo nakúpilo najviac počítačov. Možností je veľa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?